Sports 2022-2023

Sports

1. Athletics

a)

All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Athletics Competition 2022-2023

  Girls’ A Grade: Champion      
  Yip Hazel Sheung Yee (Pr. 6) Chan Hay Yee Jessy (Pr. 6) Mok Yui Tung Tessa (Pr. 6)  
  Ho Ka Ki (Pr. 6)      
         
  Girls’ B Grade: Third      
  Tin Hiu Ching (Pr. 5) Kwok Wing Tung Gladys (Pr. 5)    
         
  Girls’ C Grade: Champion      
  Koo Beatrice (Pr. 4)      

b)

Kowloon South Area Inter-Primary Schools Athletics Competition 2022-2023

  Girls’ A Grade: Champion      
  Chu Suet Ching Michelle (Pr. 6) Lee Katelyn Ka Yi (Pr. 6) Chan Pui Lam Pearly(Pr. 6)  
  Mak Midori Theodora (Pr. 6) Yip Hazel Sheung Yee (Pr. 6) Chan Hay Yee Jessy (Pr. 6)  
  Cheung Tsz Ching (Pr. 6) Mok Yui Tung Tessa (Pr. 6) Pang Hoi Lam Bella (Pr. 6)  
  Chau Pui Ying Youna (Pr. 6) Fu Kehan April (Pr. 6) Ho Ka Ki (Pr. 6)  
  Leung Chung Yan Janice (Pr. 6)      
         
  Outstanding Athletes      
  Chan Hay Yee Jessy (Pr. 6) Ho Ka Ki (Pr. 6)    
         
  Girls’ B Grade: Champion      
  Chan Cheuk Ying Jocelyn (Pr. 5) Yu Hei Yin (Pr. 5) Cheng Athena Kan (Pr. 5)  
  Cheuk Faye Yin (Pr. 5) Tin Hiu Ching (Pr. 5) Wong Katelyn Hoi Lam (Pr. 5)  
  Doo Cherise Jasmine (Pr. 5) Kwok Wing Tung Gladys (Pr. 5) Lau Kwok Tin Ashley (Pr. 5)  
  Ho Ka Yui (Pr. 4) Tong Mikaela Inger Ming Yuet (Pr. 4)    
         
  Girls’ C Grade: Fourth      
  Au Hiu Ching Kallie (Pr. 4) Koo Beatrice (Pr. 4) Yau Cheuk Ka (Pr .4)  
  Yeung Audrey Hei Yu (Pr. 4) Ng Jaime (Pr. 3) Pang Ching Wun Pettrine Bethany (Pr. 3)  
         

2. Table Tennis

a)

Kowloon South Area Inter-Primary Schools Table Tennis Competition 2022-2023

  Girls’ A Grade: Champion      
  Woo Sammi Sam Yau (Pr. 6) Zainudeen Sonia Abbas (Pr. 6) Chan Yik Chun Kasa (Pr. 6)  
  Lee Hoi Ching (Pr. 5) Wong Jiselle (Pr. 5)    
         
  Most Valuable Player      
  Zainudeen Sonia Abbas (Pr. 6) Chan Yik Chun Kasa (Pr. 6)    
         
  Girls’ B Grade: Champion      
  Chan Yi Charlie (Pr. 5) Kang Yuet (Pr. 5) Lau Yan Ching (Pr. 4)  
  Tam Hester (Pr. 4) Cheung Ching Hei Caylee (Pr. 3)    
         
  Most Valuable Player      
  Lau Yan Ching (Pr. 4) Tam Hester (Pr. 4)    

b)

Hang Seng All Schools Table Tennis Championships 2023

  Girls’ Doubles: Champion      
  Kang Yuet (Pr. 5) Tam Hester (Pr. 4)    
         
  Girls Team: Champion      
  Zainudeen Sonia Abbas (Pr. 6) Chan Yik Chun Kasa (Pr. 6) Lee Hoi Ching (Pr. 5)  
  Kang Yuet (Pr. 5) Lau Yan Ching (Pr. 4) Tam Hester (Pr. 4)  

c)

All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Table Tennis Competition 2022-2023

  Girls Team: Champion      
  Zainudeen Sonia Abbas (Pr .6) Chan Yik Chun Kasa (Pr .6) Lee Hoi Ching (Pr .5)  
  Lau Yan Ching (Pr .4) Tam Hester (Pr .4)    
         
  Outstanding Player      
  Chan Yik Chun Kasa (Pr. 6)      

3. Swimming

a)

Kowloon South Area Inter-Primary Schools Swimming Competition 2022-2023

  Girls’ A Grade: Overall Champion      
  Lin Yee Ka Chloe (Pr. 6) Pau Hiu Tung Nicole (Pr. 6) Yuen Yi Amanda (Pr. 6)  
  Lau Sin Yin Chloe (Pr. 6) Chin Ka Hei (Pr. 6) Lee Rianne (Pr. 6)  
  Tang Hiu Yuet Audrey (Pr. 6) Wong Abigail Yuk Huen (Pr. 6) Lai Cheuk Ling Maris (Pr. 6)  
         
  Girls’ B Grade: Overall Champion      
  Ho Sum Yin (Pr. 5) Lie Ken Jie Sophie Hoi Hei (Pr. 5) Loo Ingrid (Pr. 5)  
  Tong Wing Yau (Pr. 5) Lau Sheung Yee Shanee (Pr. 5) Wan Ching Yiu Iris (Pr. 5)  
  Chan Anya Louise (Pr. 5) Cheung Nga Ting Elana (Pr. 5),  Lau Kwok Tin Ashley (Pr. 5)  
  Mok Sum Lui (Pr. 4)      
         
  Girls’ C Grade: Overall Champion
     
  Lau Sin Tong Joey (Pr. 4) Lee Long Ching Sunshine (Pr. 4) Kwong Hoi Yee Phoebe (Pr. 4)  
  Wai Annabelle (Pr. 4) Shen Heidi (Pr. 3) Tam Sin Man (Pr. 3)  

b)

All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Swimming Competition 2022-2023

  Girls’ A Grade: Champion      
  Lee Rianne (Pr. 6) Lai Cheuk Ling Maris (Pr. 6)    
         
  Girls’ B Grade: Champion      
  Wan Ching Yiu Iris (Pr. 5)      
         
  Girls’ C Grade: Champion      
  Kwong Hoi Yee Phoebe (Pr. 4)      

4. Volleyball

a)

Kowloon South Area Inter-Primary Schools Volleyball Competition 2022-2023

  Girls Team: Third      
  Lam Danielle (Pr. 6) Kwok Janiece (Pr. 6) Yuen Kun Sheng Phoebe (Pr. 6)  
  Ho Ka Ki (Pr. 6) Leung Hiu Yu Ariel (Pr. 6) Yu Hei Yin (Pr. 5)  
  Iu Sze Hang (Pr. 5) Yeung Wan Yui Themis (Pr. 5) Chan Ki Yan Kallie (Pr. 5)  
  Poon Hei Yu Sylvia Zevida (Pr. 5) Ho Ka Yui (Pr. 4) Wong Siena (Pr. 4)  
  Kwong Hoi Yee Phoebe (Pr. 4)      
         
  Outstanding Athlete      
  Ho Ka Ki (Pr. 6)      

5. Gymnastics

a)

All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Gymnastics Competition 2022-2023

  Girls’ B Grade: Champion      
  Yu Hei Yin (Pr. 5) Chan Wing Yin (Pr. 5) Xu Yuet Yin (Pr. 5)  
  Cheng Tsz Yiu Bianca (Pr. 5) Rhodes Lexie Jay (Pr. 4)    
         
  Girls’ C Grade: Fourth      
  Koo Beatrice (Pr. 4) Au Choi Wai (Pr. 3) Chang Tsz Ying Skylie (Pr. 3)  
  Sin Yuet Yee (Pr. 2) Yau Raven Oi Nam (Pr. 2)    

6. Tennis

a)

10th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Tennis Competition

  Girls’ B Grade: Champion    
  Hui Hoi Hei (Pr. 5)    

7. Badminton

a)

Kowloon South Area Inter-Primary Schools Badminton Competition 2022-2023

  Girls Team: Third      
  Cheung Tsz Ching (Pr. 6) Wu Yihan (Pr. 6) Tse Ching (Pr. 5)  
  Yu Zhi Lin (Pr. 5) Su Yi Sheng (Pr .4)    
         
  Outstanding Athlete      
  Cheung Tsz Ching (Pr. 6)      

8. Fencing

a)

All Hong Kong Inter-Primary Schools Fencing Competition 2022-2023

  Girls A Grade Foil Third      
  Yeung Hei Man (Pr. 6) Lee Prudence Ziva (Pr. 2) Ng Scarlett (Pr. 2)  
  Ma Yi Ching Sonia (Pr. 2) Chiu Ying Chi Charmaine (Pr. 2)    
         
  Girls B Grade Foil Fourth      
  Chak Man Hang Vera (Pr. 4) Lui Alexandra (Pr. 2) Wong Ho Suet (Pr. 2)  
  Lai Cheuk Kay Clarice (Pr. 2) Yeung Jett Asher (Pr. 1)    

9. Others

a)

A.S. Watson Group Hong Kong Student Sports Awards 2022-2023

  Chan Hay Yee Jessy (Pr. 6)