Science & Technology 2022-2023

Science & Technology

1)

In the Odyssey of the Mind Hong Kong Regional Tournament 2023:

  Problem 2 Division I Champion:      
  Wong Caitlyn Hazel (Pr. 5) Fung Hong Tai (Pr. 4) Chan Ho Ying (Pr. 4)  
  Lo Wing Yan Hannah (Pr. 3) Wu Yuet Hei (Pr. 3)    

2)

Hong Kong International Science Olympiad 2022-2023 – Heat Round

  Overall Champion (Primary Group): Diocesan Girls’ Junior School
   
  Achieving 38 Gold Awards, 18 Silver Awards and 17 Bronze Awards  
         
  Gold Award:      
  Lam Danielle (Pr. 6) Lin Yee Ka Chloe (Pr. 6) Ngai Karen (Pr. 6)  
  Wong Olivia Jing Wen (Pr. 6) Cheng Anson (Pr. 6) Sung Zhi Yin (Pr. 6)  
  Wong Sum Yau Agatha (Pr. 6) So Tsz Yu Tiffany (Pr. 6) Tsang Hiu Yu (Pr. 6)  
  Chiu Pak Yin Victoria (Pr. 5) Fan Qiwu (Pr. 5) Loke Ning Yiu (Pr. 5)  
  Chan Cheuk Lam Charlotte (Pr. 5) Ma Amanda Michelle (Pr. 5) Poon Hei Yu Zevida (Pr. 5)  
  Lam Natalie Grace (Pr. 4) Stevens Annabelle Joyce (Pr. 4) Koo Beatrice (Pr. 4)  
  Li Elise Ruiting (Pr. 4) Wong Sum Yuet Adela (Pr. 4) Wu Yu Tung (Pr. 4)  
  Ho Leah (Pr. 3) Li Kwan Tsui Bella (Pr. 3) Li Sophia Wai Yau (Pr. 3)  
  Yuen Sum Wun Katelyn (Pr. 3) Cheng Chin Wing (Pr. 3) Shu Xin Kristie (Pr. 3)  
  Wan Ching Yee (Pr. 3) Chan Hei Ching (Pr. 3) Chu Pak Ying Etta (Pr. 3)  
  Li Hoi Yan (Pr. 3) Tse Elly (Pr. 3) Yip Yan Ching Scarlett (Pr. 3)  
  Ha Ching Yan Giselle (Pr. 2) Leung Hoi Ching (Pr. 2) Liu Sze Ching (Pr. 2)  
  Wong Cheuk Yan (Pr. 2) Wong Hei Yu (Pr. 2)    
         

3)

YF Life Jr. Space Camp Programme (9-Day Simulated Astronaut Training in Huntsville and Florida, U.S.A.):

 
  Leung Hoi Ching (Pr. 2)      

4)

Bebras® Computing Challenge 2022-2023

  Grade Benjamins (age 10 – 12)
Best in School (attaining full score):
   
  Wong Yi Yan Erin (Pr. 5) Yeung Hei Man (Pr. 6) Xu Letao Ella (Pr. 6)  
  Xiao Jiaer (Pr. 6) Lam Yu Yan (Pr. 6) Lau Sin Yin Chloe (Pr. 6)  
  Wong Hei Tung (Pr. 6 ) So Tsz Yu Tiffany (Pr. 6) Leung Chung Yan Janice (Pr. 6)  
  Lau Ching Him Janelle (Pr. 6) Chan Yui Ching (Pr. 6) Chan Cheuk Yan Chloe (Pr. 6)  
         

5)

 

Short Video Competition for Primary School Students on “Respecting Privacy Begins with Me”,

organized by the Office of the Privacy Commissioner for Personal Data

 
  Merit:      
  Team members – Fung Hong Tai (Pr. 4), To Anthea (Pr. 4), Yeung Audrey Hei Yu (Pr. 4)  
         

6)

“Metaverse Art Creation Programme”, organized by the YMCA College of Careers

 
  Outstanding Student:  Wong Shun Yee Alicia (Pr. 5)    
         

7)

Information Literacy “Master P” Image Editing Competition, organized by HealthyNet

 
  Most Actively Participating School Award:  Diocesan Girls’ Junior School  
         

8)

10000+ Coding Day for 26th Anniversary of the Establishment of the HKSAR,

organized by the Hong Kong AI Lab and sponsored by the Innovation and Technology Commission

 
  Most Actively Participating School Award (Bronze): Diocesan Girls’ Junior School  
         

9)

ISTA Award organized by the Hong Kong AI Lab and sponsored by the Innovation and Technology Commission

 
  School Curriculum Category (Primary School)
Best School-Based (Artificial Intelligence) Award:  Diocesan Girls’ Junior School
 
         
  Most Actively Participating (Artificial Intelligence) Award: Diocesan Girls’ Junior School