Music 2012-2013
Music
1. | Hong Kong Youth Music Interflows 2012, organized by the Music Office of the Leisure and Cultural Services Department: Symphony Orchestra Contest – Gold Award String Orchestra Contest – Gold Award | ||||
2. | The 65th Hong Kong Schools Music Festival Group Entries Choral Singing in Chinese | ||||
Senior Choir | First | Good Hope Singers Trophy | |||
The Best Primary School Senior Choir in the Urban Area | Hong Kong Treble Choirs’ Association Trophy Television Broadcasts Ltd. Choral Prize $1,000 | ||||
The Most Outstanding Primary School Choir of the Year in the Urban Area | The Hong Kong Children’s Choir Trophy Miss Barbara Fei SBS Choral Prize $2000 | ||||
Intermediate Choir | First | Radio Television Hong Kong Trophy | |||
Junior Choir | First | The Hong Kong Children’s Choir Trophy | |||
Choral Singing in Foreign Language | |||||
Senior Choir | First | Good Hope Singers Trophy | |||
Intermediate Choir | Second | ||||
Percussion Bands | |||||
Age 13 or under | First | Hong Kong Percussion Centre Trophy | |||
Age 9 or under | Second | ||||
Individual Entries | |||||
Vocal Solo in Chinese Language | |||||
Age 13 or under | (Group 2) | Yip Chuen Yan Vangie Koo Anson Law | Second Second Third | ||
Age 10 or under | (Group 1) | Natalie Chan Margaret Siu | Second Third | ||
Vocal Solo in Foreign Language | |||||
Age 13 or under | (Group 2) | Cherry Wong Yip Chuen Yan | First Second | ||
(Group 3) | Anson Chan Chloe Yeung Anson Law | First Second Second | |||
Age 10 or under | (Group 1) | Woo Hoi Tung | First | ||
(Group 2) | Emma Cheung | Third | |||
(Group 3) | Chong Sum Yip | Second | |||
(Group 4) | Natalie Chan Nicola Yeung | Second Third | |||
(Group 5) | Adelaide Kwan | First | |||
Age 7 to 8 | (Group 3) | Valerie Tsoi | Second | ||
(Group 4) | Woo Ho Tung | Third | |||
Recorder Solo | |||||
Age 13 or under | (Group 5) | Canice Chiu | Third | ||
Age 10 or under | (Group 8) | Natalie Chan Oceana Lo | Second Third | ||
Recorder Duet | |||||
Age 10 and under | (Group 2) | Natalie Chan and Chloe Shieh | Third | ||
Cell Solo | |||||
Junior | (Group 2) | Wong Yan Ching | Second | ||
Xylophone Solo | |||||
Primary School | (Group 2) | Heung Hiu Ching | Third | ||
(Group 3) | Jasmine Liu | First | |||
(Group 4) | Dorothy Tan | Third | |||
(Group 5) | Valerie Kwan | Second | |||