Music 2016-2017

Music

1. Hong Kong Youth Music Interflows 2016, organised by the Music Office of the Leisure and Cultural Services Department:

Symphony Orchestra Contest – Gold Award
String Orchestra Contest – Gold Award

2. The 69th Hong Kong Schools Music Festival Awards

The group items were awarded the following places:

Junior Percussion Band
Percussion Band, Primary School Age 9 or under - Second

Senior Percussion Band
Percussion Band, Primary School Age 13 or under - First

Symphony Orchestra
Symphony Orchestra, Primary School Age 13 or under - First

String Orchestra
String Orchestra, Primary School Age 13 or under - First

Junior Choir
Junior Choir, Singing in Chinese – First 
Junior Choir, Singing in Foreign Language  - Second

Intermediate Choir
Intermediate Choir, Singing in Foreign Language – First
Intermediate Choir, Singing in Chinese – First
Intermediate Choir, The Best Primary School Intermediate Choir in the Hong Kong Region and the Kowloon Region 
Intermediate Choir, The Most Outstanding Primary School Choir of the Year in the Hong Kong Region and the Kowloon Region

Senior Choir
Senior Choir, Singing in Foreign Language – Second
Senior Choir, Singing in Chinese – First
Senior Choir, The Best Primary School Senior Choir in the Hong Kong Region and the Kowloon Region

Individual Entries
Vocal Solo in Foreign Language
Age 7 to 8
First : Chloe Wong (Pr. 3)
Second : Chung Chui Tung (Pr. 3), Wong Wing Tung (Pr. 3), Agalia Kwan (Pr. 3)
Third : Anneka Chang (Pr. 3), Lai Wing (Pr. 3)

Age 10 or under
First : Sarina Hui (Pr. 4), Jenna Kwok (P. 5)
Second : Lau Sin Ka (Pr. 5), Wong Lok Tung (Pr. 5)
Third : Audrey Lai (Pr. 4), Sonia Chiu (Pr. 4), Calista Wong (P.5)

Age 13 or under
First : Lam Yi Tak (Pr. 6)
Second : Annette Ma (Pr. 6), Cheng Wai Ching (Pr. 6)

Vocal Solo in Chinese
Age 10 or under
Second : Sarina Hui (Pr. 4), Wong Lok Tung (Pr. 5), Lee Tsz Ching (Pr. 5)
Third : Audrey Lai (Pr. 4), Natalie Wong (Pr. 5), Calista Wong (Pr. 5)

Age 13 or under
Second : Zita Lau (Pr. 6)
Third : Hilary Siu (Pr. 6), Anna Sum (Pr. 6)

Violin Solo
Second (Grade 3) : Julie Suen (Pr. 3C)
First (Grade 4) : Gladys Tam (Pr. 3C)

Violin Duet (Junior)
Second : Gladys Tam (Pr. 3) and Megan Yan (Pr. 3)

Viola Solo (Junior)
Third : Cindy Cheung (Pr. 4)

Viola Solo (Intermediate)
Second : Annabelle Leung (Pr. 6)
Third : Bertha Wong (Pr. 6)

Double Bass Solo (Junior)
Second : Victoria Tsang (Pr. 5)

Flute Solo (Junior)
First : Sophie Cheung (Pr. 4)

Flute Solo (Senior)
Third : Zabrina Ho (Pr. 6)

Oboe Solo (Senior)
First : Chan Man Yan (Pr. 5)

Trumpet Solo (Senior)
Second : Alvis Wong (Pr. 6)

Xylophone Solo
First (Primary School): Marina Kam (Pr. 5)

Yangqin Solo (Junior)
Third : Chan Yin Ning (Pr. 4)

Zheng Solo (Junior)
Second : Sabrina Lee (Pr. 4)